Dodatno pojasnilo

Podatki se zabeležijo na podlagi vpogleda v dokazilo o invalidnosti in se hranijo za čas uporabe eAG ali največ 1 leto oz. do preklica dovoljenja s strani uporabnika.

VAČ -  VIRTUALNA ARHIVSKA ČITALNICA
Skoči na glavno vsebino
    • Prijava
    • Privzeto 125% 150% 200% 14pt 16pt 18pt 20pt
    • Privzeto Arial Arial bold Verdana Verdana bold Open Dyslexic Open Dyslexic Alta Didact Gothic
    • Privzeta barvna shema Črno na belem Belo na črnem Črno na bež Modro na belem Črno na zelenem Črno na rumenem Modro na rumenem Rumeno na modrem Turkizna na črnem Črna na roza
    • EN
    • SL
    • Prva stran
    • Iskanje
    • Pomoč
    Pogosta vprašanja in odgovori
    Zastavite vprašanje našim strokovnjakom
    O VAČ
    O arhivih
       Pomoč

    O VAČ

          Čitalniški redi

    Arhiv Republike Slovenije - čitalniški red

    Pokrajinski arhiv Koper  - čitalniški red

    Pokrajinski arhiv Maribor  - čitalniški red

    Pokrajinski arhiv v Novi Gorici  - čitalniški red

    Zgodovinski arhiv Celje - čitalniški red

    Zgodovinski arhiv Ljubljana  - čitalniški red

    Zgodovinski arhiv Ptuj  - čitalniški red

          Registracija in prijava


    Za prijavo/registracijo v aplikacijo Virtualna arhivska čitalnica (VAČ) se uporablja enotna točka za preverjanje identitete uporabnikov SI-PASS. Postopek pridobitve in uporabe storitve SI-PASS je opisan na naslednji povezavi: https://www.si-trust.gov.si/sl/si-pass/.

    VAČ sprejema prijave preko SI-PASS z digitalnim potrdilom, s smsPASS ali z uporabniškim imenom in geslom. Prijava z digitalnim potrdilom omogoča uporabniku podpisovanje dokumentov, vlaganje vlog na arhiv (npr. vloga za izjemni dostop) in pregledovanje naročenega gradiva z omejenim dostopom (t.j. gradivo, ki vsebuje določene kategorije osebnih podatkov).

    Po uspešni registraciji in prijavi SI-PASS je uporabnik avtomatično preusmerjen na vstopno stran VAČ. Uporabnik izpolni matični list in potrdi, da je seznanjen s pogoji uporabe in dostopnosti arhivskega gradiva. 

    Po vpisu vseh obveznih podatkih uporabnik shrani spremembe. Njegov status je Registriran, dokler ga uslužbenec arhiva ne potrdi v Aktiven.

    Po potrditvi statusa lahko uporabnik naroča gradivo.


          Naročanje gradiva in reprodukcij


    NAROČANJE GRADIVA


    Za naročanje gradiva mora biti uporabnik registriran in imeti status aktiven (potrjen od arhiva).

    Naročanje gradiva je preprosto s klikom na košarico  pri posameznem zadetku.



    Uporabnik se lahko odloči, ali bo naročil gradivo za ogled v čitalnici ali reprodukcije. Ogled gradiva, ki je v fizični obliki, je možen le v čitalnici arhiva, digitalizirano gradivo si uporabniki lahko ogledajo v VAČ. Informacije o digitaliziranem gradivu uporabniki dobijo v arhivu, oziroma počakajo na odgovor arhiva, kje in kdaj bo naročeno gradivo na voljo.

    Če je uporabnik v dvomu, v katerem arhivu se mora oglasiti za ogled, si lahko pomaga s signaturo, del katere je tudi kratica arhiva (SI AS za Arhiv Republike Slovenije, SI_PAM za Pokrajinski arhiv Maribor itd.).

    Uporabnik po potrditvi Naročilo uporabe izpolni naročilnico in klikne na Oddaj naročilo.




          Predstavitev VAČ


    Virtualna arhivska čitalnica (VAČ) je rezultat večletnega dela Slovenske javne arhivske službe (SJAS) v okviru projekta vzpostavitve slovenskega elektronskega arhiva. V njem je poleg Arhiva Republike Slovenije sodelovalo tudi šest regionalnih arhivov iz Ljubljane, Maribora, Celja, Ptuja, Kopra in Nove Gorice. Informacijska rešitev VAČ uporabnikom nudi sodobno orodje in enotno vstopno točko za naročanje in uporabo fizičnega in elektronskega arhivskega gradiva, ki ga hranimo slovenski javni arhivi. Hkrati pa arhivom omogoča upravljanje z naročili, pripravo arhivskega gradiva kot tudi neposredno in učinkovito komunikacijo z uporabniki. Novost in izjemen dosežek VAČ je v tehnologijah, ki delujejo v ozadju in ki omogočajo berljivost, razumljivost in dostop do arhivskega gradiva tudi ranljivim skupinam.

    Zgodba o VAČ se je pričela s sprejetjem Strategije in izvedbenega načrta razvoja slovenskega elektronskega arhiva 2016-2020 in zagonom projekta e-ARH.si: ESS 2016-2021. Ta si je za cilj zastavil ustvariti kompleksno okolje, namenjeno e-arhiviranju, ki bi obsegalo celoten življenjski cikel dokumenta od ustvarjalcev in prevzema elektronskega gradiva v pristojne arhive, strokovno obdelavo v arhivih, dolgoročno e-hrambo in dajanje v uporabo zainteresirani javnosti. Pri snovanju informacijske rešitve VAČ smo posebno pozornost namenili spoštovanju strokovnih zahtev v skladu z arhivsko zakonodajo in drugimi področnimi zakoni, ki urejajo varovanje osebnih, tajnih podatkov in avtorskih pravic.

    VAČ nadomešča iskalnika scopeQuery in SIRAnet ter ju z združitvijo baz državnega arhiva in regionalnih arhivov nadgrajuje za učinkovitejšo uporabniško izkušnjo. V prvi prehodni fazi bo v uporabi beta verzija, ki bo kasneje še nadgrajena in po potrebi optimizirana.

    Vabimo Vas, da preizkusite informacijsko rešitev VAČ, in upamo, da jo boste sprejeli z zadovoljstvom in kančkom potrpežljivosti. Za uspešno nadgradnjo in odpravo morebitnih napak potrebujemo tudi vaš odziv. Če naletite na oviro, česa ne znate ali imate kakršno koli vprašanje, nam pišite na ars.citalnica@gov.si. 

    Ekipa VAČ

          Iskanje gradiva

     

    ISKANJE


    V VAČ je možno iskati na štiri različne načine: po besedilu, po poljih, po tektoniki in po deskriptorjih.

     

    Iskanje po besedilu

    Je najbolj pogost način iskanja in tudi najbolj preprost. Iskalnik besedo išče v vseh danih elementih zapisa (v naslovu, vsebini, opombah ...). Geslovnik med vpisovanjem besede sproti prikazuje predloge iskalnih pojmov, ki se pojavljajo v zapisih.




    Iskanje po poljih

    Iskanje po poljih je ciljno iskanje po določenem elementu zapisa. Trenutno je omogočeno iskanje po 11 elementih. 



    Ta način iskanja je primeren pri iskanju točne signature gradiva, določene besede v naslovu ali po kraju.

    Iskanje po tektoniki

    Tektonika je drevesni prikaz arhivskih fondov in zbirk v Slovenski javni arhivski mreži (SJAS). Omogoča prehajanje med nivoji popisa in orientacijo po arhivskem gradivu v celotni bazi.


    Iskanje po deskriptorjih

    Deskriptorji so gesla (osebe, kraji, pojmi), ki so predvnešena in lahko povezujejo arhivsko gradivo različnih arhivov.



    S klikom na + pri izbranem geslu, potrdite iskalni pojem in iskalnik prikaže seznam gradiva, v katerem se ta pojavlja.



    ORIENTACIJA PO SEZNAMU ZADETKOV



    Virtualna arhivska čitalnica (VAČ) uporablja spletne piškotke in ostale elemente z namenom zagotavljanja polnega delovanja spletne storitve in boljše uporabniške izkušnje. Ali se strinjate z njihovo uporabo? Ne strinjam se Strinjam se
    Več o tem.
    Prva stran |  Iskanje |  Košarica |  O VAČ |  O arhivih |  Novice |  Dostopnost |  Pomoč |  Zemljevid spletne strani
    • Kontakt
    • ARHIV REPUBLIKE SLOVENIJE
    • Zvezdarska 1
    • 1102 Ljubljana
    • T:01 2414200 ☎
    • F: 01 2414276
    • E: ars@gov.si
    Pogosta vprašanja Čitalnica arhiva Arhivalija meseca Arhivsko gradivo Skrb za arhivsko kulturno dediščino Slovenski elektronski arhiv Inšpekcijski nadzor na področju kulture
    Uporabne povezave Slovenski regionalni arhivi Slovenski cerkveni arhivi Slovenski arhiv univerze Druge povezave v Sloveniji Arhivi po svetu Povezave po svetu
    Državne ustanove Predsednik republike Državni zbor / Državni svet Vlada / Ministrstva / Vladne službe Predsednik vlade Ustavno sodišče / Vrhovno sodišče Računsko sodišče Ministrstvo za kulturo
      1.24_5.3
    Podrobnosti o verziji

    Verzija: 1.24_5.3
    Datum:2022-11-22T21:07:55+01:00
    Interni ID:89b00481