Dostopnost spletne strani
Arhiv Republike Slovenije se zavezuje omogočati dostopnost za spletišče Virtualna arhivska čitalnica (v nadaljevanju VAČ) v skladu z Zakonom o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij in Direktivo EU 2016/2102 Evropskega parlamenta in Sveta.
Ta izjava o dostopnosti se nanaša na celotno spletišče VAČ.
Spletišče VAČ je v celoti skladno s priporočili WCAG 2.1 nivo AA.
Ta izjava o dostopnosti je bila pripravljena 15.10.2019
Metoda, ki smo jo pri oblikovanju te izjave uporabili je samoocena.
Izjava je bila nazadnje pregledana 15.10.2019
Vsa vprašanja ali komentarje povezane s spletno dostopnostjo nam pošljite na e-pošto: ars@gov.si
Odgovorili vam bomo v najkrajšem možnem času. Spletišče je bilo objavljeno »datum«
V primeru nezadovoljivih odgovorov na katero koli obvestilo ali zahtevo, poslano v skladu z 8. členom Zakona o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij, lahko oddate opis in povezavo na nedostopno vsebino spletišča inšpektorju na Upravi RS za informacijsko varnost.
Izvršilni organ za morebitne postopke je:
Ministrstvo Republike Slovenije za javno upravo
Direktorat za informacijsko družbo in informatiko
Uprava za informacijsko varnost
Tržaška cesta 21
1000 Ljubljana
gp.mju@gov.si
Fizična in komunikacijska dostopnost
DOSTOP
Arhiv Republike Slovenije se nahaja v Gruberjevi palači na Zvezdarski ulici 1 v Ljubljani.
Tik ob arhivu je avtobusna postaja Gornji trg, kjer stojijo linije 2, 3, 3B, 3G, 11, 19B, 19I in 27.
MOŽNOST PARKIRANJA
V neposredni bližini Arhiva Republike Slovenije (Levstikov trg) se nahajata 2 parkirni mesti, rezervirani za invalide.
Osebam s statusom invalida omogočamo možnost parkiranja na notranjem dvorišču Arhiva Republike Slovenije. Za možnost parkiranja se predhodno najavite na telefonsko številko 01 24 14 200 ☎ .
V neposredni bližini Arhiva Republike Slovenije so ustrezno urejeni pločniki in nameščen talni taktilni vodilni sistem, ki pa ne vodi do vhoda v Arhiv Republike Slovenije. Talni taktilni vodilni sistem se konča na avtobusni postaji, kjer potniki vstopajo oz. izstopajo. Do vhoda v Arhiv Republike Slovenije ste oddaljeni še 20 metrov.
VSTOP V ZGRADBO
Uporabnikom na invalidskih vozičkih je samostojen vstop in gibanje po stavbi delno omogočeno. Postavili smo sodobno dvigalo, še vedno pa ostajajo pragovi in višinske razlike, ki jih je mogoče premostiti s predhodno namestitvijo prenosnih klančin.
Potrudili se bomo, da bo vsak uporabnik dobil storitev, ki jo želi ali potrebuje. Za informacije o možnostih dostopa do naših storitev pokličite na telefonsko številko 01 24 14 242 ☎ (Sektor za informacije in dokumentacijo) in z veseljem vam bomo prisluhnili.
TEHNIČNI PRIPOMOČKI ZA RANLJIVE SKUPINE
V arhivski čitalnici imajo osebe s težavami na področju vida na razpolago računalnik z večjim monitorjem, slušalke, multifunkcijsko napravo, bralnik in povečevalnik zaslonske slike (e-Bralec, SuperNova), prenosno namizno elektronsko lupo, komplet šestih ročnih lup različnih povečav z osvetlitvijo, brajevo vrstico, OCR program za prepoznavanje besedila (Abby FineReader), in specializirano namizno svetilko z LED osvetlitvijo za slabovidne. Predviden je tudi prostor za osebe s psom vodičem.
Na razpolago je prenosni FM sistem z mobilno indukcijsko zanko in program za podnaslavljanje v živo (Text on Top).
Za lažjo komunikacijo med strokovnimi delavci Arhiva Republike Slovenije in gluhimi uporabniki po predhodnem dogovoru uredimo tolmačenje v slovenski znakovni jezik. Potrebo po tolmaču slovenskega znakovnega jezika nam sporočite na elektronski naslov ars.citalnica@gov.si
DOSTOP DO INFORMACIJ NA SPLETNI STRANI
Trudimo se, da so vsebine na naši spletni strani dostopne vsem uporabnikom. Če do vsebine spletne strani ne morete dostopati, vas prosimo, da nas o tem obvestite na telefonsko številko 01 24 14 242 ☎ (Sektor za informacije in dokumentacijo) ali na elektronski naslov ars.citalnica@gov.si . Informacije vam bomo posredovali na način, ki vam bo olajšal dostop in ki so v okviru zmožnosti arhiva.
DOSTOPNOST ARHIVSKIH GRADIV
V nadaljevanju izvajanja projekta e-ARH.si 2016-2020 bomo poskrbeli, da bo arhivsko gradivo preko virtualne arhivske čitalnice dostopno različnim skupinam uporabnikov. Zvočni opis (avdiodeskripcija) filmskega gradiva in fotografij, tolmačenje v znakovni jezik, pretvorba v brajico, povečave tiska, zapis zvočnih posnetkov, digitalizacija, OCR in transkripcija je le nekaj metod, s katerimi bomo arhivsko gradivo prilagodili za uporabo ranljivim skupinam. O upravičenosti do brezplačne prilagoditve bodo odločali pristojni v arhivu glede na individualne potrebe uporabnika.